Hello From... Warsaw

 

Hello From to seria, w której nasi koledzy z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat życia w poszczególnych krajach tego regionu. W tym wydaniu, poznacie Martę Jastrząb, Vice President w warszawskim zespole Securities Trade Processing.

Marta, jesteś związana z firmą od czasu, gdy byłaś stażystką. Czy możesz nam opowiedzieć o swojej dotychczasowej karierze?

Dokładnie – dołączyłam do firmy podczas wakacyjnego stażu w 2015 roku, pracując w zespole Prime Services Risk Engineering. Początkowo pracowałam w Londynie, zarówno jako stażystka, jak i potem, gdy zaczęłam pracę na pełen etat w obszarze Listed Derivatives Clearing.

Dorastałam w Polsce, na warszawskich przedmieściach, i zawsze wyobrażałam sobie swoje życie tutaj, ale chciałam też pracować za granicą i doświadczyć życia w bardziej międzynarodowym środowisku. Rozpoczęcie pracy w Londynie dało mi właśnie taką możliwość, a kiedy nadszedł czas by wrócić w rodzinne strony, firma i mój zespół bardzo mi w tym pomogli.

W mojej codziennej pracy zawodowej jestem inżynierem oprogramowania zajmującym się systemami low-latency przetwarzającymi transakcje na wielu rynkach. Systemy te muszą obsługiwać ogromne ilości transakcji finansowych w sposób niezawodny i z minimalnymi opóźnieniami. Wymogi te sprawiają, że moja praca jest zarówno wyzwaniem pod względem technicznym, ale również sprawia ogromną satysfakcję, ponieważ przynosi korzyści naszym klientom, zapewniając im najlepsze usługi. Ponadto moja praca wspiera nasze zespoły operacyjne, które korzystają z tych systemów na co dzień. Mój typowy dzień w pracy dzieli się na tworzenie nowych funkcjonalności na naszej nowej strategicznej platformie oraz na opiekę nad innymi systemami, które nie zostały jeszcze w pełni przeprojektowane.

 


Jak wyglądał proces przeprowadzki z Londynu do Warszawy?

Firma udzieliła mi ogromnego wsparcia, więc sama przeprowadzka była niezwykle bezproblemowa. Zauważyłam jednak zmianę w sposobie komunikacji z moim teamem. Jesteśmy zespołem globalnym, rozmieszczonym w biurach w USA, Bengaluru i Singapurze, a także tutaj w Warszawie i Londynie. Zauważyłam, że pracując w mniejszym biurze, muszę być bardziej proaktywna w informowaniu współpracowników o tym, nad czym pracuję - utrzymywanie bliskiego kontaktu z kolegami z całego świata jest niezwykle ważne, gdy przenosisz się z większego biura.

Co ciekawe, sprzyjało temu środowisko pracy zdalnej, w którym większość z nas znalazła się w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy z powodu pandemii. To spowodowało, że wszyscy pracowaliśmy w tych samych, domowych warunkach i myślę, że jednym z pozytywów tej sytuacji było to, że jako globalny zespół jeszcze bardziej się zintegrowaliśmy.


Jesteś członkinią Warsaw Women's Network (WWN). Czy możesz nam opowiedzieć trochę o swoim zaangażowaniu w tym obszarze?

Dołączyłam do WWN w 2019 roku i obecnie jestem jedną z liderek sekcji Rekrutacji i Brandingu. WWN to ogromnie zaangażowana, ciężko pracująca i inspirująca grupa kobiet i mężczyzn, działająca na rzecz promocji kariery w branży finansowej i technologicznej wśród pań, niezależnie od ich doświadczenia. W ramach naszych inicjatyw organizujemy szereg wydarzeń i współpracujemy z zewnętrznymi partnerami, aby budować w Polsce naszą markę jako pracodawcy i przyciągać najlepsze kandydatki.

W poprzednich latach skupialiśmy się na wydarzeniach rekrutacyjnych, podczas których mogliśmy spotykać się z zainteresowanymi osobami bezpośrednio, jak np. Women in Tech Summit. Jednakże w ciągu ostatniego roku musieliśmy dostosować się do możliwości, jak oferuje zdalne środowisko pracy. W tym czasie uruchomiliśmy ogólnodostępny program mentoringu pracowniczego, wykorzystując materiały i zasoby Lean In Foundation. Każdy krąg mentorski spotyka się raz w miesiącu, aby rozwijać swoje umiejętności, budować sieci kontaktów i pomagać sobie nawzajem w osiąganiu uzgodnionych celów. Pasja, którą tam widać, jest naprawdę wielka i obserwujemy, jak takie spotkania sprzyjają budowaniu poczucia wspólnoty, w czasie kiedy pracujemy poza biurem.


Czym lubisz zajmować się po pracy?

Jestem trochę muzycznym nerdem; kiedyś uczyłam się w szkole muzycznej i nadal uwielbiam poznawać oraz słuchać nowych artystów i płyt. Czasami również piszę i edytuję artykuły dotyczące muzyki na Wikipedii.

Lubię też być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, czytać książki i uczę się jeździć na rolkach - to zdecydowanie moje najnowsze hobby!

 


Czy masz jakieś porady dla kogoś, kto odwiedza Warszawę po raz pierwszy?

Stare Miasto w Warszawie zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej, ale odbudowano je na początku lat 50-tych. Jest naprawdę piękne i pokazuje determinację narodu w podnoszeniu się po strasznej tragedii.

Bardzo polecam również wizytę w moim ulubionym parku, Łazienkach Królewskich, w tym w Pałacu na Wyspie – XVIII-wiecznej, prywatnej rezydencji naszego ostatniego króla – i kilku innymi interesujących klasycystycznych budynkach znajdujących się na tym terenie. Park zajmuje 76 hektarów w centrum Warszawy i można w nim spotkać pawie, łabędzie i wiewiórki.

Ponadto, co ciekawe, Warszawa jest w pierwszej dziesiątce miast na świecie najbardziej przyjaznych weganom. Więc tutejsza oferta kulinarna też jest bardzo dobra!