Are you a Student or Professional?

Świadomość bezpieczeństwa i oszustw

Zależy nam, żebyś bezpiecznie zarządzał swoimi inwestycjami. Uważaj na oszustów – dowiedz się kiedy zakończyć rozmowę telefoniczną!

Rośnie liczba zdarzeń, w których przestępcy podszywają się pod pracowników instytucji finansowych. Co więcej, coraz bardziej doskonalą swoje metody stwarzając pozory profesjonalizmu i wiarygodności powołując się m.in. na wymogi bezpieczeństwa. A wszystko po to, aby ukraść Twoje dane lub pieniądze. Nie daj się oszukać!

Dla Twojego bezpieczeństwa przypominamy kilka najważniejszych zasad.

  1. Pamiętaj, że pracownicy Goldman Sachs nigdy nie dzwonią z prośbą o podanie jakichkolwiek danych, ani nie proszą o zainstalowanie na telefonie lub komputerze jakichkolwiek aplikacji.
  2. Nasi pracownicy nie dzwonią również z jakimikolwiek ofertami dotyczącymi funduszy inwestycyjnych Goldman Sachs.
  3. Jeśli otrzymasz taki telefon nie podawaj żadnych informacji o swoich inwestycjach, nie kontynuuj rozmowy tylko rozłącz się.
  4. Pod żadnym pozorem nie instaluj nic ani nie klikaj w przesłane do Ciebie linki jeśli nie wiesz kto Ci je tak naprawdę przesłał. Przestępcy są sprytni. Powołując się na Twoje bezpieczeństwo próbują wyłudzić dostęp do Twojego konta.
  5. Nie zapisuj swoich danych do logowania, jeżeli używasz nie swojego sprzętu.
  6. Choć przechowywanie haseł w przeglądarce jest wygodne, to bardziej bezpieczne jest trzymanie ich w dedykowanym managerze haseł w postaci zaszyfrowanej.
  7. Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze. W ten sposób w znacznym stopniu ochronisz swój komputer przed wirusami oraz tzw. „końmi trojańskimi”. Jeśli jest to możliwe, ustaw automatyczną aktualizację bazy wirusów oraz regularne skanowanie komputera.
  8. Pamiętaj o regularnej aktualizacji systemu operacyjnego zarówno komputera jak i tabletu czy telefonu. Unikniesz dzięki temu znanych luk w systemie, przez które mogą dostać się do niego niepożądane osoby czy programy. Aktualizuj również przeglądarki internetowe oraz aplikacje mobilne, z których korzystasz.
  9. Upewnij się, że każde używane przez Ciebie oprogramowanie pochodzi z legalnego i zaufanego źródła. Jeśli używasz aplikacji mobilnych – upewnij się, że pobrałeś je z oficjalnych sklepów z aplikacjami (App Store, Google Play).
  10. Zadbaj o to, aby na Twoim komputerze, tablecie czy telefonie była zapora sieciowa. To zabezpieczenie przed niechcianymi połączeniami internetowymi – zarówno wychodzącymi jak i przychodzącymi. To również przydatne narzędzie wspierające ochronę Twojej prywatności przed osobami, które chcą wykraść poufne dane.
  11. Kategorycznie i pod żadnym pozorem nie przekazuj zdalnego dostępu do swoich urządzeń (komputera, telefonu, tabletu), nie instaluj oprogramowania umożliwiającego zdalne sterowanie Twoim urządzeniem.
  12. Pamiętaj, że pracownicy Goldman Sachs nigdy nie proszą o przesłanie lub podanie loginu i hasła w jakiejkolwiek formie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dane nie wyciekły, wejdź na oficjalną stronę uruchomioną przez rząd: https://bezpiecznedane.gov.pl/

Sprawdź także komunikat Komisji Nadzoru Finansowego: Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników UKNF i innych podmiotów lub instytucji